poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Centra energetyczne - teoriaCzakry są to skupiska w ciele istot żywych, w których skupia się energia. Nazwa pochodzi z sanskryckiego 'Ćakra' oznaczającego 'okrąg'. W tych okręgach krzyżują się kanały energetyczne - 'nadi'. Poprzez czakry pobierana jest kosmiczna energia - 'prana' - oraz nimi wydalana. Ta energia, która gromadzi się i promieniuje w centrach, jest niezbędna dla życia i funkcjonowania istot żywych.

Każdy ośrodek energetyczny posiada swoje indywidualne cechy, które wpływają na jakość życia u istot. Rozwijanie poszczególnych czakr prowadzi do poprawy jakości życia Istoty, oraz - ostatecznie - do wyzwolenia.
Wyróżniamy siedem głównych czakr, zlokalizowanych - na przykładzie ciele człowieka - od pachwiny po czubek głowy. Każda ma przypisany kolor, kształt (symbol w otoczeniu płatków kwiatu lotosu), mantrę, oraz kamień szlachetny.
Według prostego schematu poniżej, wyróżniamy następujące czakry:


Kundalini - zwana 'Drogą węża' lub 'śpiącym wężem' jest to duchowa moc, która krąży po naszym ciele, wypełniając nasze czakry. Według wierzeń dharmicznych jest to energia, która stworzyła wszechświat i cały czas go kształtuje. Pobierana jest przez czakrę podstawy (pachwina) a wydalana czakrą korony (czubek głowy). Krąży w formie spirali, stąd analogia przepływu energii do śpiącego węża (który zwija się w spiralę).


Osoba medytująca i wykonująca ćwiczenia z kosmiczną energią (Tai Chi, Falun Dafa) dąży do 'udrożnienia' kanałów energetycznych oraz 'naładowania' poszczególnych centr (o pracy z centrami przeczytamy tutaj). Dzięki temu umożliwia swobodne, spiralne krążenie energii po organizmie, pobieranie jej od wszechświata i oddawanie mu. Osoba w pełni zharmonizowana zauważa poprawę wszystkich aspektów jej życia, od fizjologicznych, przez materialne, aż do duchowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

wróżby Katalog SEO: katalogseo.net.pl Katalog stron ezoteryka